Tweet |
Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali 1-10 Mart tarihleri arasında 11. kez perdelerini açacak.
BURSA (İGFA) - Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali 1-10 Mart tarihleri arasında 11. kez perdelerini açıyor. 2023-2024 sezonu teması olan “Tiyatro Her Yerde“ cümlesi ile yola çıkarak, bu yıl festival oyunları Ahmet Vefik Paşa Sahnesinin yanı sıra “Genç Sahne” projesi kapsamında Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ve Tayyare Kültür Merkezinin de aralarında bulunduğu, 9 ayrı mekanda tiyatro severlerle buluşacak. Amacımız festivali tüm Bursa halkı ile buluşturmak. Festivalde bu yıl; Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk, Sırbistan, Hırvatistan ve Bulgaristan’dan gelen dostlarımızın seçkin tiyatro toplulukları ile birlikte Ankara, Antalya, Adana, Sivas, Trabzon, İstanbul, Konya, İzmir, Kayseri Devlet Tiyatroları ve Bursa Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyunları ile festivale konuk olacak.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Devlet Tiyatroları Bursa, Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali ile Bursa ve Balkanlar arasındaki dostluk köprüsünün daha da güçlendiğini belirterek “Birbirine tarihi, sosyal ve ekonomik olarak derinden bağlı iki coğrafyayı, Bursa ve Balkanları 10 yıldır tiyatronun birleştirici, iyileştirici gücüyle sahnede buluşturmak gurur ve kıvanç verici. ‘Tiyatro Her Yerde’ sloganıyla, bu yıl Bursa festivalimizi kabuğundan çıkartıp, 9 ayrı sahneye, bir anlamda şehrin dört bir yanına ulaştırıyoruz” dedi.
Karadağlı, festivalin “Barışın, kardeşliğin ve sağ duyunun artarak gelişmesine katkıda bulunacağına inandığını” belirterek, tüm sanat severleri bu değerli buluşmaya davet ederek, Bursalı sanat severlere 10 yıldır festivallerine sahip çıkmalarından dolayı teşekkür etti.
Festival programında:
Antalya Devlet Tiyatrosu “Yoldan Çıkan Oyun” ile 1 Mart saat 20.00 de AVP Sahnesinde ve 3 Mart, saat 15.00 ve 20.00’de Tayyare Kültür Merkezinde; Bulgaristan “Bir Serseri Masalı” ile 2 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde; Adana Devlet Tiyatrosu “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” ile 2-3 Mart, saat 18.00’de Feraizcizade Oda Tiyatrosunda; Kuzey Makedonya “Bir Halk Düşmanı” ile 3 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde; Trabzon Devlet Tiyatrosu “Kitaplar” ile 4 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde ve “Sihirli Lamba” çocuk oyunu ile 5 ve 6 Mart, saat 14.00’te Karagöz Müzesinde; Ankara Devlet Tiyatrosu “Yüzyıllık Destan Ateş” oyunu ile 4 Mart, saat 20.30’da Merinos
Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde; “Godot’yu Beklerken” ile 5 Mart, saat 19.00’da Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde; “Gişe”ile 7 ve 8 Mart, saat 18.00’de Merinos Vagon Kafede; Hırvatistan “Bakın Lokrum Dişlerini Nasıl Fırçalıyor” oyunu ile 5 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde; Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu “39 Basamak” ile 6 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde; Sivas Devlet Tiyatrosu “Gizli Bahçe’nin Bezelyesi” çocuk oyunuyla 6 ve 7 Mart, saat 14.00’te Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde; Bosna Hersek “Macbett” ile 7 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde, Konya Devlet Tiyatrosu “Trendeki Kız”ile 7 Mart, saat 19.00’da Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezinde; Arnavutluk “Anne”ile 8 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde; Sırbistan “Kel Şarkıcı”ile 9 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde; İstanbul Devlet Tiyatrosu “Çarpışma” ile 9 ve10 Mart, saat 18.00’de Feraizcizade Oda Tiyatrosunda; Kayseri Devlet Tiyatrosu “Denizkızı ve Sevimli Korsanlar” çocuk oyunu ile 9 ve 10 Mart, saat 18.00’de Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesinde; İzmir Devlet Tiyatrosu “Majestik” ile 10 Mart, saat 20.00’de AVP Sahnesinde sanatseverler ile buluşacak.
Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Fenerbahçe | 18 | 15 | 1 | 2 | 49 | 15 | 47 | +34 |
2 | Galatasaray | 18 | 15 | 1 | 2 | 35 | 9 | 47 | +26 |
3 | Trabzonspor | 18 | 10 | 5 | 3 | 32 | 20 | 33 | +12 |
4 | Kayserispor | 18 | 8 | 5 | 5 | 25 | 23 | 29 | +2 |
5 | Çaykur Rizespor | 18 | 8 | 5 | 5 | 24 | 23 | 29 | +1 |
6 | Beşiktaş | 18 | 9 | 7 | 2 | 26 | 26 | 29 | 0 |
7 | Adana Demirspor | 18 | 7 | 4 | 7 | 31 | 22 | 28 | +9 |
8 | Kasımpaşa | 18 | 7 | 6 | 5 | 32 | 34 | 26 | -2 |
9 | Antalyaspor | 18 | 6 | 5 | 7 | 23 | 19 | 25 | +4 |
10 | Sivasspor | 18 | 6 | 6 | 6 | 23 | 28 | 24 | -5 |
11 | Alanyaspor | 18 | 5 | 7 | 6 | 18 | 25 | 21 | -7 |
12 | MKE Ankaragücü | 18 | 4 | 6 | 8 | 22 | 23 | 20 | -1 |
13 | Başakşehir FK | 18 | 5 | 8 | 5 | 19 | 22 | 20 | -3 |
14 | Gaziantep FK | 18 | 6 | 10 | 2 | 22 | 29 | 20 | -7 |
15 | Hatayspor | 18 | 4 | 7 | 7 | 25 | 26 | 19 | -1 |
16 | Konyaspor | 18 | 4 | 8 | 6 | 18 | 25 | 18 | -7 |
17 | Samsunspor | 18 | 5 | 10 | 3 | 20 | 29 | 18 | -9 |
18 | Fatih Karagümrük | 18 | 4 | 9 | 5 | 18 | 19 | 17 | -1 |
19 | Pendikspor | 18 | 3 | 9 | 6 | 20 | 41 | 15 | -21 |
20 | İstanbulspor | 18 | 2 | 14 | 2 | 12 | 36 | 5 | -24 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Eyüpspor | 17 | 14 | 3 | 0 | 46 | 15 | 42 | +31 |
2 | Kocaelispor | 17 | 10 | 4 | 3 | 29 | 20 | 33 | +9 |
3 | Göztepe | 17 | 10 | 5 | 2 | 26 | 12 | 32 | +14 |
4 | Sakaryaspor | 17 | 9 | 3 | 5 | 28 | 18 | 32 | +10 |
5 | Bandırmaspor | 17 | 8 | 4 | 5 | 23 | 15 | 29 | +8 |
6 | Bodrumspor | 17 | 8 | 4 | 5 | 23 | 13 | 29 | +10 |
7 | Çorum FK | 17 | 8 | 6 | 3 | 30 | 18 | 27 | +12 |
8 | Gençlerbirliği | 17 | 7 | 4 | 6 | 19 | 19 | 27 | 0 |
9 | Ümraniyespor | 17 | 6 | 7 | 4 | 19 | 21 | 22 | -2 |
10 | Boluspor | 17 | 6 | 7 | 4 | 13 | 19 | 22 | -6 |
11 | Manisa FK | 17 | 4 | 6 | 7 | 20 | 18 | 19 | +2 |
12 | Erzurumspor FK | 17 | 4 | 6 | 7 | 17 | 20 | 19 | -3 |
13 | Keçiörengücü | 17 | 5 | 8 | 4 | 15 | 22 | 19 | -7 |
14 | Adanaspor | 17 | 6 | 10 | 1 | 16 | 25 | 19 | -9 |
15 | Şanlıurfaspor | 17 | 3 | 7 | 7 | 11 | 23 | 16 | -12 |
16 | Tuzlaspor | 17 | 4 | 9 | 4 | 16 | 29 | 16 | -13 |
17 | Giresunspor | 17 | 2 | 12 | 3 | 11 | 29 | 9 | -18 |
18 | Altay | 17 | 3 | 12 | 2 | 10 | 36 | 8 | -26 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Esenler Erokspor | 18 | 14 | 3 | 1 | 37 | 11 | 43 | +26 |
2 | 1461 Trabzon FK | 18 | 11 | 2 | 5 | 35 | 13 | 38 | +22 |
3 | Bucaspor 1928 | 18 | 10 | 1 | 7 | 26 | 9 | 37 | +17 |
4 | Ankaraspor | 18 | 9 | 2 | 7 | 24 | 14 | 34 | +10 |
5 | Van Spor FK | 18 | 10 | 4 | 4 | 26 | 21 | 34 | +5 |
6 | Yeni Mersin İdman Yurdu | 18 | 9 | 3 | 6 | 26 | 14 | 33 | +12 |
7 | Hes İlaç Afyonspor | 18 | 7 | 5 | 6 | 13 | 12 | 27 | +1 |
8 | Diyarbekir Spor | 18 | 7 | 6 | 5 | 16 | 15 | 26 | +1 |
9 | Ankara Demirspor | 18 | 8 | 8 | 2 | 23 | 24 | 26 | -1 |
10 | Nazilli Belediyespor | 18 | 8 | 8 | 2 | 25 | 30 | 26 | -5 |
11 | Karacabey Belediye Spor | 18 | 5 | 7 | 6 | 15 | 15 | 21 | 0 |
12 | Beyoğlu Yeniçarşıspor | 18 | 5 | 10 | 3 | 16 | 22 | 18 | -6 |
13 | Kırklarelispor | 18 | 4 | 8 | 6 | 13 | 25 | 18 | -12 |
14 | Altınordu | 18 | 3 | 8 | 7 | 19 | 19 | 16 | 0 |
15 | Serik Belediyespor | 18 | 3 | 9 | 6 | 8 | 18 | 15 | -10 |
16 | Kırşehir Futbol SK | 18 | 4 | 11 | 3 | 16 | 32 | 15 | -16 |
17 | Bursaspor | 18 | 3 | 10 | 5 | 13 | 32 | 14 | -19 |
18 | Zonguldak Kömürspor | 18 | 3 | 9 | 6 | 16 | 26 | 12 | -10 |
19 | Adıyaman FK | 18 | 3 | 12 | 3 | 13 | 28 | 12 | -15 |
Takım | O | G | M | B | A | Y | P | AV | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kepezspor FAŞ | 14 | 11 | 1 | 2 | 29 | 7 | 35 | +22 |
2 | Aliağa Futbol A.Ş. | 14 | 10 | 0 | 4 | 25 | 6 | 34 | +19 |
3 | İnegöl Kafkas GK | 14 | 7 | 4 | 3 | 16 | 14 | 24 | +2 |
4 | Ayvalıkgücü Belediyespor | 14 | 6 | 3 | 5 | 13 | 9 | 23 | +4 |
5 | Edirnespor | 14 | 6 | 5 | 3 | 22 | 14 | 21 | +8 |
6 | 52 Orduspor FK | 14 | 5 | 4 | 5 | 14 | 12 | 20 | +2 |
7 | Kırıkkalegücü FK | 14 | 5 | 5 | 4 | 10 | 11 | 19 | -1 |
8 | Mardin 1969 Spor | 14 | 5 | 6 | 3 | 16 | 14 | 18 | +2 |
9 | Artvin Hopaspor | 14 | 4 | 5 | 5 | 14 | 12 | 17 | +2 |
10 | K.Çekmece Sinopspor | 14 | 4 | 5 | 5 | 15 | 15 | 17 | 0 |
11 | Talasgücü Belediyespor | 14 | 5 | 8 | 1 | 17 | 22 | 16 | -5 |
12 | Karabük İdmanyurdu Spor | 14 | 4 | 7 | 3 | 11 | 23 | 15 | -12 |
13 | Gümüşhanespor | 14 | 2 | 5 | 7 | 9 | 21 | 13 | -12 |
14 | Malatya Arguvanspor | 14 | 2 | 9 | 3 | 8 | 17 | 9 | -9 |
15 | Tarsus İdman Yurdu | 14 | 1 | 10 | 3 | 9 | 31 | 6 | -22 |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
09/01/2024 | Çaykur Rizespor | vs | Beşiktaş |
09/01/2024 | Kasımpaşa | vs | Başakşehir FK |
10/01/2024 | Fatih Karagümrük | vs | Kayserispor |
10/01/2024 | Hatayspor | vs | Gaziantep FK |
10/01/2024 | Adana Demirspor | vs | İstanbulspor |
10/01/2024 | Fenerbahçe | vs | Konyaspor |
11/01/2024 | Sivasspor | vs | Galatasaray |
11/01/2024 | Trabzonspor | vs | Samsunspor |
13/01/2024 | Hatayspor | vs | Pendikspor |
13/01/2024 | MKE Ankaragücü | vs | Kasımpaşa |
13/01/2024 | Başakşehir FK - Alanyaspor | Başakşehir FK ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi | Başakşehir FK yenilmez |
13/01/2024 | Başakşehir FK - Alanyaspor | Alanyaspor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi | Alanyaspor yenilmez |
13/01/2024 | Beşiktaş - Fatih Karagümrük | Fatih Karagümrük ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı | Beşiktaş yenilmez |
13/01/2024 | Çaykur Rizespor - Adana Demirspor | Adana Demirspor ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kazanamadı | Çaykur Rizespor yenilmez |
13/01/2024 | Çaykur Rizespor - Adana Demirspor | Çaykur Rizespor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi | Çaykur Rizespor yenilmez |
14/01/2024 | İstanbulspor - Konyaspor | İstanbulspor ligdeki son 5 maçını kaybetti | Konyaspor kazanır |
14/01/2024 | İstanbulspor - Konyaspor | Konyaspor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı | İstanbulspor yenilmez |
14/01/2024 | Antalyaspor - Trabzonspor | Trabzonspor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi | Trabzonspor yenilmez |
14/01/2024 | Antalyaspor - Trabzonspor | Antalyaspor ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi | Antalyaspor yenilmez |
14/01/2024 | Gaziantep FK - Fenerbahçe | Fenerbahçe ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kaybetmedi | Fenerbahçe yenilmez |
15/01/2024 | Galatasaray - Kayserispor | Galatasaray ligde evindeki son 9 maçını kazandı | Galatasaray kazanır |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
12/01/2024 | Sakaryaspor | vs | Göztepe |
13/01/2024 | Bandırmaspor | vs | Erzurumspor FK |
13/01/2024 | Bodrum FK | vs | Giresunspor |
13/01/2024 | Adanaspor | vs | Boluspor |
13/01/2024 | Eyüpspor | vs | Keçiörengücü |
14/01/2024 | Manisa FK | vs | Kocaelispor |
14/01/2024 | Çorum FK | vs | Tuzlaspor |
14/01/2024 | Ümraniyespor | vs | Gençlerbirliği |
15/01/2024 | Altay | vs | Şanlıurfaspor |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
13/01/2024 | 1461 Trabzon FK | vs | Kırklarelispor |
14/01/2024 | Ankaraspor | vs | Beyoğlu Yeniçarşıspor |
14/01/2024 | Diyarbekir Spor | vs | Adıyaman FK |
14/01/2024 | Esenler Erokspor | vs | Kırşehir Futbol SK |
14/01/2024 | Hes İlaç Afyonspor | vs | Serik Belediyespor |
14/01/2024 | Karacabey Belediye Spor | vs | Ankara Demirspor |
14/01/2024 | Nazilli Belediyespor | vs | Altınordu |
14/01/2024 | Van Spor FK | vs | Bucaspor 1928 |
14/01/2024 | Yeni Mersin İdman Yurdu | vs | Bursaspor |
Tarih | Ev Sahibi | Sonuç | Konuk Takım |
---|---|---|---|
20/01/2024 | İnegöl Kafkas GK | vs | Ayvalıkgücü Belediyespor |
21/01/2024 | Edirnespor | vs | Gümüşhanespor |
21/01/2024 | Karabük İdmanyurdu Spor | vs | Mardin 1969 Spor |
21/01/2024 | K.Çekmece Sinopspor | vs | Artvin Hopaspor |
21/01/2024 | Kepezspor FAŞ | vs | Aliağa Futbol A.Ş. |
21/01/2024 | Talasgücü Belediyespor | vs | Tarsus İdman Yurdu |
21/01/2024 | 52 Orduspor FK | vs | Malatya Arguvanspor |