Bugun...İzmir’e son yılların en büyük yatırımı

İZMİR (İGFA) -

facebook-paylas
Tarih: 11-06-2024 13:50

İzmir’e son yılların en büyük yatırımı

İzmir İş dünyasının tanınmış isimlerinden Sanayici iş adamı, ESİAD geçmiş dönem başkanı Mustafa Karabağlı, İzmir’e yakın tarihin en büyük yatırımlarından birine imza atmaya hazırlanıyor. İzmir Ege Medya Platformu Üyesi gazeteci yazarlar ile bir araya geldiği toplantıda çarpıcı açıklamalar yapan Karabağlı, otomotiv ve enerjide İzmir’e 150 milyon dolarlık yatırım yaparak 1000 kişiye istihdam sağlayacağını açıkladı.

İZMİR (İGFA) - İnşaat, Enerji, Aydınlatma gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren İzmir iş dünyasının tanınmış isimlerinden Mustafa Karabağlı, sürpriz yatırımlarıyla dikkat çekmeye devam ediyor.

Luna elektrik sayaçlarındaki yönetim kurulu başkanlığı görevi yıl sonunda sona erecek olan Karabağlı, şimdi otomotiv üretimi ile farklı sektörlere iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Elektrikli otomotiv üretimine giren Karabağlı, 2025 yılında üretime başlamayı planlıyor. Diğer taraftan Karabağlı, Enginar isimli gıda firmasına yatırım yaparak gıda sektörüne de adım attı.

İzmir Ege Medya Platformu üyelerinin geleneksel hale gelen sektörel buluşmaları kapsamında bir araya geldiği Mustafa Karabağlı, ekonomiye bakışına ve sektörel yatırımlara ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. 

KARABAĞLI FONU OLARAK HER SEKTÖRE YATIRIM YAPMAYA  ADAYIZ

Kendisinin aynı zamanda bir yatırımcı olduğunu dile getiren Karabağlı dönem dönem çeşitli sektörlere yatırım yaptıklarını belirterek, “Yarın tekstil veya makinaya da yatırım yapabiliriz. Bizim için her alan yatırım yapmaya adaydır. Yeter ki doğru ışık görelim. Doğru insanı bulduğumuza inanalım” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan üretim iştahını ve istihdamı artırmak zorundayız diyen Karabağlı, gençlere hayata erken atılma çağrısı yaptı. Karabağlı, “İşveren çalışacak işçi bulamıyor. Gençler iş bulamıyor. Bu çarpık durumu düzeltmeliyiz. Eski sefertası ile işe gitme dönemi çoktan geçti. Dünya küresel bir yapıda artık. Z, Alfa, Beta ne kuşağı olursa olsun onların beklentilerine göre sistem oluşturmamız gerekiyor. Ücret politikaları ve çalışma konforunu yeniden ele almalıyız. Gençlerimiz de kesinlikle hayata atılmayı geciktirmesinler. Ne kadar erken iş hayatına atılırlarsa kendileri için o kadar avantajdır” ifadesini kullandı.

İş hayatına10-20 metrekarelik dükkânlardan başlayarak bugünlere geldiğini vurgulayan Elektrik Elektronik Yük. Mühendisi tanınmış işadamı Mustafa Karabağlı; “O zaman bu girişimler bizim için bir denizdi, hatta okyanustu. Ancak geldiğimiz noktada o süreçte bulunduğumuz yerin aslında bir deniz değil,  göl olduğunu anladık. Şimdi ise önce denizlere sonra da okyanuslara açılma hedefiyle yola çıktık” diye konuştu. 

Elektrikli araç yatırımı ile birlikte daha teknoloji odaklı olma hedefinde ilerlediklerini kaydeden ve elektrikli araç üretiminin artık Türkiye’de yeni bir trend olduğunu vurgulayan Karabağlı, 2 senedir elektrikli araç üretimi ve enerji depolama sistemlerine yönelik çalışmalar yaptıklarını ve bu sektörlerin ana sektör yatırımları olacağının altını çizip sözlerine şöyle devam etti:

İZMİR’E 150 MİLYON DOLARLIK YATIRIM BİN KİŞİYE İSTİHDAM

“Otomotiv ve enerji depolamayı birlikte bir bütün olarak düşünüyoruz. İkisiyle beraber 130 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Bu yatırımlarımız için de 20 milyon dolarlık gayrimenkul yatırımı yaptık. Toplamda ise İzmir’e 150 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz.

20 BİN ARAÇ ÜRETİLECEK

“Elektrikli araç üretiminde hafif ticari araç segmentinde olmayı planlıyoruz. Bu hafif ticari araç genelde şehir içi ulaşımına yönelik olacak. 1 ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak. 40 mühendis bu konuda çalışıyor. 10’u mekanik aksam ve tasarım tarafında çalışıyor. Prototip atölyemiz var. İAOSB’de 5 bin metrekarelik yerimizde prototipler geliştiriyoruz. Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde ise 80 bin metrekarelik bir alanda fabrikamızın yatırımına başladık. Arabanın seri üretimini de burada yapacağız. Hayalimiz ilk etapta yıllık 10 bin civarında araç üretimi olacak. Kısa sürede bunu 20 bine çıkaracağız. Toplam araç üretim yatırım kapasitemiz ise yıllık 30 bin araç üretimi olacak. Hedefimiz önümüzde ki 5 yıl içinde 30 bin kapasiteye ulaşmak. Üreteceğimiz araçlar ilk aşamada 90 km hıza, 250 ve 400 km menzile sahip olacak. 2025 yılında otomotiv üretimine başlamayı hedefliyoruz. Yatırımı tamamladığımızda da 1.000 kişiye istihdam sağlayacağız.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ÜRETİMİ İLE DAHA BÜYÜK DENİZLERE ADIM ATIYORUZ

Elektrikli araç sektörü ve cirosu çok büyük bir pazardır. Diğer tüm işlerimizi elliyle yüzle çarpacak bir yatırım olacak. Bu yatırımla daha büyük denizlere adım atıyoruz. Şimdiye kadar biz bir gölde idik. Bu yatırımla birlikte daha büyük denizlere adım atıyoruz. Bu hedefimizi başarırsak okyanuslara açılırız.

Elektrikli araç üretimine girdiğimizde o sektörle ilgili ne yapacağımızı, o yatırımın ciro büyüklüklerine bakarak kendimize yeni hedefler koyuyoruz.

Elektrikli araç üretiminin diğer içten yanmalı veya patlamalı motorlu araçlara göre yatırım maliyeti daha ucuz. Bu süreçte dünyaca ünlü otomotiv üreticileri bu sektörde artık kontrolü yitirmeye başladılar. Bunun için de büyük firmalar tarafından elektrikli araçlar için negatif bir kampanya başlattılar. Petrol lobisi bu gelişmelerden bir miktar tedirgin ancak bu işi güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynakları çözecek.

 ANA İŞ KOLLARIMIZDAN BİRİSİ  ENERJİ ÜRETİMİ VE DEPOLAMA OLACAK

Bizim yatırımlarımızın en önemli gündem maddelerinden birisi de enerji yatırımları olacak. EPDK 5 yıl sonra yenilenebilir enerji alanında yatırım yapacaklara lisans verme kararı aldı. Fakat bir şart koydu. Ne kadar megavat yatırım yaparsanız o kadarda depolama şartı getirdi.  Depolama sistemleri ülkemizin şu an en çok ihtiyaç duyduğu yatırımdır. Bu nedenle de enerji depolama alanında da ciddi yatırımlarımız olacak. Enerji üretimine girdik. Van’da yenilenebilir enerji üretimi konusunda önemli bir yatırıma imza atacağız.

GIDA SEKTÖRÜNE DE GİRDİK

Enginar ile Catering sektörüne girdik. Müşterisi olduğum var olan bir firmaya yatırımcı olduk. Gıda sektöründe de büyüme olacağını öngörüyoruz. Kemalpaşa’da bu alanda yeni bir fabrika kuruyoruz. Gıda sektöründe de büyüme hedefindeyiz. Sanayi ve ürün çeşitliliği oluşturacağız. Gıda sektörüne de bu şekilde adım atmış olduk.

TÜRKİYE’NİN HER YIL ÇOK CİDDİ SAYIDA KONUTA İHTİYACI VAR

Konut sektörü ise bizim uzun yıllar aktif olduğumuz bir sektör. Türkiye’de çok büyük bir barınma sorunu var. Barınma sorunu Türkiye’nin nüfus artışı ve yaşama şeklinin değişmesiyle de ilgili. Feodal yapıdan bireysel yapıya doğru bir dönüş oldu. Çekirdek aile kavramı değişti. Bireysel yaşam arttı. Göç arttı. Zaten ciddi konut açığımız var. Kentsel dönüşüm de yeterince yol alamadık. 2005’ten önce yapılan konutlar dönüşüme girmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin yılda 1 milyon konut üretimine ihtiyacı var.

UYDU KENTLER KURULMALI

Şehirlerde uydu kentler kurulmalı. Kentsel dönüşüme girecekler burada barınmalı. Belediyelerin ellerinde imara açacakları bir sürü arazi var. Belediye buralardan elde ettiği değere de yüzde 50 katlı koyarak birbirini destekleyen mekanizmalar ile bu mesele çözülebilir. Barter yöntemleri ile bu iş desteklenmelidir. Sadece emsal artışları ile ve bu altyapıyla sorunları çözemeyiz.

21 seneye yakın bir süredir İnşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Mepa ve Luvi projelerimiz devam ediyor. Konut, işyeri ve ofis üretimleri yapıyoruz. Bu alanda yatırımlarımız devam edecek. Şu anda Seferihisar’da 65 dairelik bir konut projemiz devam ediyor. Yüzde 70’i tamamlandı. Narlıdere de 270 dairelik bir konut projemiz devam ediyor. Konutla ilgili yeni projelerimiz olacak. İnşaat sektöründe de büyümeyi hedefliyoruz. Aydınlatma sektöründe de var olmaya devam edeceğiz.

LUNA’NIN SATIŞINDAN İYİ BİR SERMAYE BİRİKİMİMİZ OLDU

Bizim şirketlerimizden birisi de Elektrikli sayaç üretimi yapan Luna şirketiydi. Şu an halen Luna şirketi Yönetim Kurulu başkanıyım. Ancak yıl sonunda bu görevim sona erecek. Bu sektörde yurt içi pazar payı olarak yüzde 90 gibi değerlere ulaşmıştık. İhracatla ilgili ülkelerin kendi yapılarından kaynaklı sorunlar vardı. Bu nedenle aynı sektörde faaliyet gösteren dünyanın en büyük firmalarından biri talip çıkınca şirketin tamamını sattık. Dolayısıyla bu iş kolundan ayrılıyoruz. Bu iş kolundan iyi bir sermaye birikimi oluşturmuş olduk.”

MEDYA SEKTÖRÜNE NEDEN GİRDİ NEDEN ÇIKTI

Medya sektörüne girişi ve kısa sürede ayrılmasının nedenleri hakkında gelen soruları da cevaplayan Mustafa Karabağlı, “Medya bizim çok arzu ettiğimiz hayal ettiğimiz bir sektör değildi. Medya sektörüne tamamen masumane ve sosyal sorumluluk duygusu ile girdik” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amacımız İzmir’den uydudan yayın yapan tek TV kanalını yaşatmaktı. Bizim hayatımız 1 koy 5 al üzerine kurulamaz. Bazen de 5 koyup hiç almadığınız da olmalıdır. Biz de bu bakış açısıyla burayı düzeltelim, İzmir’in var olan bir yerel televizyonu yaşasın istedik. Ortak olduk. Ortak olurken giriş aşamasında bir sermaye koymadık ama bir yatırım için taahhütte bulunduk. Fakat biz sonra gördük ki burada da işler farklı yürüyor. Burada bizim hayat felsefemiz, iş disiplinimiz ve iş tarzımızdan farklı yürüyor. Eşimin de bu süreçte önemli gözlemleri oldu. Biz aile olarak toplandık ve bu işten çekilme kararı aldık. Bir müddet sonra ya incineceğiz ya çıkacağız. Daha uzun vadede çıkarsak daha fazla erozyona uğrayacaktık ve daha çok zor olacaktı. Tekerleği tersine çeviremeyeceğimizi anladığımız için medyadan çıkma kararı aldık.

EBSO’YA  ADAY OLACAK MI?

Daha önceki seçimlerde adaylığını ilan ettiği EBSO konusunda ‘yeniden aday olacak mısın?’ sorusunu da yanıtlayan Karabağlı, “EBSO’da meclis üyesi olduğunu kaydederek, EBSO’da geçmişte bir adaylık süreci yaşadık. Şu anda EBSO’nun seçilmiş bir başkanı ve yönetimi var. Olması gerekenleri yapıyorlar. Muhakkak ki artıları eksileri vardır. Hiç kimse yüzde yüz doğru olamaz. Ellerinden geleni yapıyorlar. Aday olur muyum? O dönem geldiğinde süreci değerlendirir ve karar veririz. Sivil Toplum da görev almak kendinizden bir şeyler vermekle olur.

Ben şu anda AOSB’de Yüksek İstişare Kurulu başkanıyım. Karşıyaka Spor Kulübünde 2.’ci başkanım. BASİFED Yönetim Kurulu üyesiyim. ESİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesiyim. Birçok STK’da zaten çok sayıda sorumluluk ve görev üstleniyoruz. Vakti geldiğinde EBSO için de düşünür, değerlendiririz. Daha önümüzde çok zaman var.

Yurtdışında hızlı tren ve Toyota Otomotiv projelerinde önemli görevler üstlenen Karluna Yönetim Kurulu üyesi ve İş Geliştirme Direktörü Mert Karabağlı ise, toplantıda teknoloji kuşağının beklentilerini anlattı.

İzmir Ege Medya Platformu Başkanı Ahmet Kaplan ise, İzmir’e kazandırdığı yatırımlar ve sağladığı istihdam için iş adamı Mustafa Karabağlı’ya teşekkür etti. Kaplan, “Bugüne kadar 100’ü aşkın sektörel ve fikir organizasyonu gerçekleştirdik. Bundan sonra da sektörel ve fikir buluşmalarına devam edeceğiz” dedi.
Kaynak: igf

Bu haber 134825 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Fenerbahçe 18 15 1 2 49 15 47 +34
2 Galatasaray 18 15 1 2 35 9 47 +26
3 Trabzonspor 18 10 5 3 32 20 33 +12
4 Kayserispor 18 8 5 5 25 23 29 +2
5 Çaykur Rizespor 18 8 5 5 24 23 29 +1
6 Beşiktaş 18 9 7 2 26 26 29 0
7 Adana Demirspor 18 7 4 7 31 22 28 +9
8 Kasımpaşa 18 7 6 5 32 34 26 -2
9 Antalyaspor 18 6 5 7 23 19 25 +4
10 Sivasspor 18 6 6 6 23 28 24 -5
11 Alanyaspor 18 5 7 6 18 25 21 -7
12 MKE Ankaragücü 18 4 6 8 22 23 20 -1
13 Başakşehir FK 18 5 8 5 19 22 20 -3
14 Gaziantep FK 18 6 10 2 22 29 20 -7
15 Hatayspor 18 4 7 7 25 26 19 -1
16 Konyaspor 18 4 8 6 18 25 18 -7
17 Samsunspor 18 5 10 3 20 29 18 -9
18 Fatih Karagümrük 18 4 9 5 18 19 17 -1
19 Pendikspor 18 3 9 6 20 41 15 -21
20 İstanbulspor 18 2 14 2 12 36 5 -24
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 17 14 3 0 46 15 42 +31
2 Kocaelispor 17 10 4 3 29 20 33 +9
3 Göztepe 17 10 5 2 26 12 32 +14
4 Sakaryaspor 17 9 3 5 28 18 32 +10
5 Bandırmaspor 17 8 4 5 23 15 29 +8
6 Bodrumspor 17 8 4 5 23 13 29 +10
7 Çorum FK 17 8 6 3 30 18 27 +12
8 Gençlerbirliği 17 7 4 6 19 19 27 0
9 Ümraniyespor 17 6 7 4 19 21 22 -2
10 Boluspor 17 6 7 4 13 19 22 -6
11 Manisa FK 17 4 6 7 20 18 19 +2
12 Erzurumspor FK 17 4 6 7 17 20 19 -3
13 Keçiörengücü 17 5 8 4 15 22 19 -7
14 Adanaspor 17 6 10 1 16 25 19 -9
15 Şanlıurfaspor 17 3 7 7 11 23 16 -12
16 Tuzlaspor 17 4 9 4 16 29 16 -13
17 Giresunspor 17 2 12 3 11 29 9 -18
18 Altay 17 3 12 2 10 36 8 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Esenler Erokspor 18 14 3 1 37 11 43 +26
2 1461 Trabzon FK 18 11 2 5 35 13 38 +22
3 Bucaspor 1928 18 10 1 7 26 9 37 +17
4 Ankaraspor 18 9 2 7 24 14 34 +10
5 Van Spor FK 18 10 4 4 26 21 34 +5
6 Yeni Mersin İdman Yurdu 18 9 3 6 26 14 33 +12
7 Hes İlaç Afyonspor 18 7 5 6 13 12 27 +1
8 Diyarbekir Spor 18 7 6 5 16 15 26 +1
9 Ankara Demirspor 18 8 8 2 23 24 26 -1
10 Nazilli Belediyespor 18 8 8 2 25 30 26 -5
11 Karacabey Belediye Spor 18 5 7 6 15 15 21 0
12 Beyoğlu Yeniçarşıspor 18 5 10 3 16 22 18 -6
13 Kırklarelispor 18 4 8 6 13 25 18 -12
14 Altınordu 18 3 8 7 19 19 16 0
15 Serik Belediyespor 18 3 9 6 8 18 15 -10
16 Kırşehir Futbol SK 18 4 11 3 16 32 15 -16
17 Bursaspor 18 3 10 5 13 32 14 -19
18 Zonguldak Kömürspor 18 3 9 6 16 26 12 -10
19 Adıyaman FK 18 3 12 3 13 28 12 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Kepezspor FAŞ 14 11 1 2 29 7 35 +22
2 Aliağa Futbol A.Ş. 14 10 0 4 25 6 34 +19
3 İnegöl Kafkas GK 14 7 4 3 16 14 24 +2
4 Ayvalıkgücü Belediyespor 14 6 3 5 13 9 23 +4
5 Edirnespor 14 6 5 3 22 14 21 +8
6 52 Orduspor FK 14 5 4 5 14 12 20 +2
7 Kırıkkalegücü FK 14 5 5 4 10 11 19 -1
8 Mardin 1969 Spor 14 5 6 3 16 14 18 +2
9 Artvin Hopaspor 14 4 5 5 14 12 17 +2
10 K.Çekmece Sinopspor 14 4 5 5 15 15 17 0
11 Talasgücü Belediyespor 14 5 8 1 17 22 16 -5
12 Karabük İdmanyurdu Spor 14 4 7 3 11 23 15 -12
13 Gümüşhanespor 14 2 5 7 9 21 13 -12
14 Malatya Arguvanspor 14 2 9 3 8 17 9 -9
15 Tarsus İdman Yurdu 14 1 10 3 9 31 6 -22
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/01/2024 Çaykur Rizespor vs Beşiktaş
 09/01/2024 Kasımpaşa vs Başakşehir FK
 10/01/2024 Fatih Karagümrük vs Kayserispor
 10/01/2024 Hatayspor vs Gaziantep FK
 10/01/2024 Adana Demirspor vs İstanbulspor
 10/01/2024 Fenerbahçe vs Konyaspor
 11/01/2024 Sivasspor vs Galatasaray
 11/01/2024 Trabzonspor vs Samsunspor
 13/01/2024 Hatayspor vs Pendikspor
 13/01/2024 MKE Ankaragücü vs Kasımpaşa
 13/01/2024 Başakşehir FK - Alanyaspor Başakşehir FK ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Başakşehir FK yenilmez
 13/01/2024 Başakşehir FK - Alanyaspor Alanyaspor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Alanyaspor yenilmez
 13/01/2024 Beşiktaş - Fatih Karagümrük Fatih Karagümrük ligde deplasmandaki son 8 maçında hiç kazanamadı  Beşiktaş yenilmez
 13/01/2024 Çaykur Rizespor - Adana Demirspor Adana Demirspor ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kazanamadı  Çaykur Rizespor yenilmez
 13/01/2024 Çaykur Rizespor - Adana Demirspor Çaykur Rizespor ligdeki son 7 maçında hiç kaybetmedi  Çaykur Rizespor yenilmez
 14/01/2024 İstanbulspor - Konyaspor İstanbulspor ligdeki son 5 maçını kaybetti  Konyaspor kazanır
 14/01/2024 İstanbulspor - Konyaspor Konyaspor ligde deplasmandaki son 7 maçında hiç kazanamadı  İstanbulspor yenilmez
 14/01/2024 Antalyaspor - Trabzonspor Trabzonspor ligde deplasmandaki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Trabzonspor yenilmez
 14/01/2024 Antalyaspor - Trabzonspor Antalyaspor ligde evindeki son 6 maçında hiç kaybetmedi  Antalyaspor yenilmez
 14/01/2024 Gaziantep FK - Fenerbahçe Fenerbahçe ligde deplasmandaki son 9 maçında hiç kaybetmedi  Fenerbahçe yenilmez
 15/01/2024 Galatasaray - Kayserispor Galatasaray ligde evindeki son 9 maçını kazandı  Galatasaray kazanır
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 12/01/2024 Sakaryaspor vs Göztepe
 13/01/2024 Bandırmaspor vs Erzurumspor FK
 13/01/2024 Bodrum FK vs Giresunspor
 13/01/2024 Adanaspor vs Boluspor
 13/01/2024 Eyüpspor vs Keçiörengücü
 14/01/2024 Manisa FK vs Kocaelispor
 14/01/2024 Çorum FK vs Tuzlaspor
 14/01/2024 Ümraniyespor vs Gençlerbirliği
 15/01/2024 Altay vs Şanlıurfaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 13/01/2024 1461 Trabzon FK vs Kırklarelispor
 14/01/2024 Ankaraspor vs Beyoğlu Yeniçarşıspor
 14/01/2024 Diyarbekir Spor vs Adıyaman FK
 14/01/2024 Esenler Erokspor vs Kırşehir Futbol SK
 14/01/2024 Hes İlaç Afyonspor vs Serik Belediyespor
 14/01/2024 Karacabey Belediye Spor vs Ankara Demirspor
 14/01/2024 Nazilli Belediyespor vs Altınordu
 14/01/2024 Van Spor FK vs Bucaspor 1928
 14/01/2024 Yeni Mersin İdman Yurdu vs Bursaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 20/01/2024 İnegöl Kafkas GK vs Ayvalıkgücü Belediyespor
 21/01/2024 Edirnespor vs Gümüşhanespor
 21/01/2024 Karabük İdmanyurdu Spor vs Mardin 1969 Spor
 21/01/2024 K.Çekmece Sinopspor vs Artvin Hopaspor
 21/01/2024 Kepezspor FAŞ vs Aliağa Futbol A.Ş.
 21/01/2024 Talasgücü Belediyespor vs Tarsus İdman Yurdu
 21/01/2024 52 Orduspor FK vs Malatya Arguvanspor
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI